Blogger templates

16:39
'DOZNAJ SVE'
0
Žena koja koristi nadimak Lilll podijelila je ovih dana na društvenim mrežama post o uspjehu svoje dijete, kojom je smršala oko 50 kilograma za svega 10 mjeseci…Postavila je i fotografiju “prije i poslije” na kojoj se jasno vidi gubitak težine. Ona je primjenjivala jednu od tzv. katogenih dijeta.
“Ja nisam doktor, samo dijelim sa vama šta je meni pomoglo.
Odlučila sam se za ketogenu ishranu. Unosim oko 20–25 neto ugljenih hidrata dnevno. Zapravo, kada vaše tijelo ne može da koristi ugljene hidrate, mora da gori masti. Između 90 i 95% mog unosa ugljenih hidrata dolazi iz povrća, sa velikom količinom proteina iz piletine, govedine, ćuretine, itd.
Za one koji traže razlog ili motivacije: samo počnite i NE VARAJTE. Bacila sam sve iz kuće i nisam se osvrtala. Šamar koji me je otrijeznio bio je kada sam stala na vagu i shvatila da imam 30 kilograma više nego što sam mislila. Bićete zahvalni sebi za godinu dana (ili 10 mjeseci). Vjerujte mi. Planiram da izgubim još kilograma (ima dosta mene ovdje još uvijek)”, napisala je, između ostalog.
ŠTA JE KETOGENA PREHRANA? Ketogena ishrana podrazumijeva jelovnik u kojem se maksimalno smanjuje unos ugljenih hidrata tokom dana. Izuzetnu popularnost ova dijeta stekla je zahvaljujući mogućnosti da se brzo izgubi veliki broj kilograma. Njen jelovniku bazira se na manjim unosima kalorija, a pritom se jede hrana bogata proteinima.
Neke od najpoznatijih dijeta za brzo gubljenje kilograma bile su visoproteinske dijete sa niskim udjelom ugljikohidrata. Ove su dijete karakteristične po tome što se najveći broj kalorija unosi iz namirnica bogatim bjelančevinama, kao što su crveno meso, riba, jaja, perad i sirevi, dok se namirnice bogate ugljikohidratima izbjegavaju ili konzumiraju u maloj mjeri.
KOJI SU RIZICI… Iako Američko udruženje za srce i Nacionalno društvo za edukaciju o kolesterolu ne preporučuju provođenje ovih dijeta, one su ipak jedne od najpopularnijih, vjerovatno zbog brzog mršavljenja na samom početku.
Neke od najpoznatijih visokoproteinskih dijeta su: Atkinsova dijeta, South Beach dijeta i Dukanova dijeta.
Cilj većine visokoproteinskih dijeta je izazvati stanje tzv. “pozitivne ketoze” koja za posljedicu ima intenzivno trošenje masti kao izvora energije. Iz ovog razloga se ove dijete nazivaju još i ketogene dijete.
Preciznije, ketogena dijeta je poseban način prehrane koji se temelji na stanju ketoze, u koji organizam stupa nakon određenog vremena prehrane, pretežno bjelančevinama i mastima. Kada tijelo jednom uđe u stanje ketoze, umjesto šećera primarni izvor energije postaju masti.
Do ove pojave dolazi kada organizam kroz određeni period dobiva vrlo male količine ugljikohidrata. Nakon što započne sa ketogenim načinom prehrane, tijelo prolazi kroz više promjena. Poslije otprilike 48 sati od početka ovog načina prehrane, organizam počinje koristiti ketone kako bi efikasnije koristio energiju skladištenu u masnim stanicama. Drugim riječima, primarni izvor energije za organizam prestaju biti ugljikohidrati (tj. glukoza), dok njihovo mjesto zamjenjuju masti, tj. masne kiseline. Zbog toga, za vrijeme ketoze nije problem jesti hranu s većim udjelima masnoće nego što bi se inače činilo razumnim.
S obzirom da je na ketogenoj dijeti važno unositi vrlo male količine ugljikohidrata, prevladava većinom hrana temeljena na siru, jajima, mesu i ribi. Takva vrsta prehrane, međutim, može imati nepovoljne zdravstvene posljedice. Mnogi pojedinci koji se drže prehrane pretjerano bogate životinjskim bjelančevinama, često imaju povišen holesterol, osteoporozu ili povišene trigliceride.
Najčešći problemi i komplikacije povezane sa visokoproteinskim dijetama su:
Zatajenje bubrega
Konzumirajući previše bjelančevina opterećuju se bubrezi, što može pogoršati zdravstveno stanje osoba koje već imaju probleme sa bubrezima.
Visok holesterol
Dobro je poznata povezanost visokoproteinske dijete (koja se sastoji od jedenja crvenog mesa i masnijih mliječnih proizvoda) sa visokim holesterolom.
Osteoporoza i bubrežni kamenac
Visokoproteinske dijete potiču povećano izlučivanje kalcija kroz urin, (više nego kod osoba sa uravnoteženom prehranom), što kroz duže razdoblje povećava rizik od osteoporoze i bubrežnih kamenaca.
Karcinom
Visokoproteinske dijete ne uzrokuju karcinom, ali ograničavaju unos voća, povrća, žitarica, a samim tim i vitamina, minerala, enzima, vlakana i antioksidanta, koji su najveći borci protiv raznih oblika karcinoma.
ZDRAVO MRŠAVLJENJE. Stručnjaci za prehranu i mršavljenje smatraju da visokoproteinske dijete sadrže puno više rizika nego dobrobiti te da se njihova privlačnost uglavnom sastoji od obećanja brzog mršavljenje te da teorije visokoproteinskih dijeta nisu potvrđene.
U većini slučajeva ljudi će radije izabrati brzu dijetu nego definitivnu promjenu navika i životnog stila. Na taj način, nakon eventualnog gubitka težine, mogu se vratiti starim prehrambenim navikama koje su i uzrokovale pretjeranu tjelesnu težinu, što je u suprotnosti sa preporukama o zdravom mršavljenju. Gubitak kilograma bi trebao kao posljedicu imati smanjenje postotka tjelesne masti, a kao cilj smanjenje rizika za bolesti srca, povišeni krvni pritisak, dijabetes i karcinom, a ne samo mršavljenje zbog stjecanja bolje linije.
Izvor: Dijeta.co

0 komentari:

Objavi komentar